arrow_backEmergency WASH

F.8 Блакитні школи (Blue Schools)

"Блакитна школа" пропонує здорове навчальне середовище та знайомить учнів з екологічно чистими технологіями та практиками, які можуть бути відтворені у їхніх громадах. Становлення "Блакитної школи" - це поетапний процес. Початковим етапом є забезпечення доступу дітей до безпечної води P.3, використання вбиралень належного санітарного стану P.4 та дотримання правил гігієни. Після того, як це буде досягнуто, "Блакитні школи" виходять за рамки WASH і зосереджуються на менструальному здоров'ї та гігієні P.7, садівництві, безпечному поводженні з твердими побутовими відходами P.6 та екологічно чистих практиках.

Набір "Блакитні школи" був розроблений членами Швейцарського консорціуму з водопостачання та санітарії (SWSC) та Eawag у 2018 році. Він містить набір методичних документів та довідкових матеріалів для впровадження підходу. У "Блакитній школі" центральне місце посідає навчання та практика дітей. Мета полягає в тому, щоб діти (1) пили безпечну воду та розуміли її важливість, (2) користувалися добре обладнаними туалетами та дотримувалися належних гігієнічних практик, включаючи менструальне здоров'я та гігієну, (3) практикували та відтворювали безпечне поводження з твердими побутовими відходами (SWM) та (4) навчилися застосовувати сталі сільськогосподарські методи, а також належні практики управління земельними та водними ресурсами. Реалізація проєкту починається з розгляду потреб та практик WASH. Після їх вдосконалення подальші заходи залежатимуть від конкретних потреб і пріоритетів кожної школи. Набір "Блакитних шкіл" доступний різними мовами та включає: (1) концептуальну довідку, в якій викладено основи підходу та надано дорожню карту з рекомендаціями щодо залучення органів влади та зацікавлених сторін у школі та забезпечення сталості, (2) каталог недорогих технологій для впровадження на рівні школи або в навколишній громаді та каталог практичних вправ для вчителів для доповнення уроків з національної навчальної програми, а також (3) додатковий посібник для фасилітатора, що містить шаблон для візуальної підтримки для ініціювання дискусій з дітьми за кожним компонентом "Блакитних шкіл", а також стислий виклад практичних вправ, обраних зацікавленими сторонами школи.

Використані засоби та методи

Підхід "Блакитні школи" не нав'язує жодних інструментів чи навчальних програм. Набір являє собою компіляцію різних інструментів, які обираються зацікавленими сторонами школи і включають, серед іншого, такі:

 • Контрольний список питань для оцінювання T.2
 • Облагородження T.4
 • Драма та ляльковий театр T.6
 • Змагання T.8
 • Підказки та підштовхування T.9
 • Демонстрація, «показуй і розповідай» T.10
 • Заходи T.11
 • Ігри та іграшки T.15
 • Гендерний аналіз T.16
 • Матеріали IEC T.19
 • Спостереження T.28
 • Навчання за принципом "рівний-рівному" T.29
 • Голосування за допомогою кишенькових карток T.31
 • Публічне зобов'язання T.37
 • Винагороди та заохочення T.40
 • Рольові ігри T.41
 • Пісні та історії T.47
 • Трансектні прогулянки T.52

Застосовність

Набір "Блакитні школи" був розроблений для учнів старших класів початкової або середньої школи, але цю концепцію можна застосувати для будь-якої вікової групи. Цей підхід найкраще працює в контексті розвитку, а не надзвичайних ситуацій, оскільки це довгостроковий процес, що вимагає залучення зацікавлених сторін у школі, батьків та урядових партнерів. Однак матеріали з набору можуть бути адаптовані до будь-якого контексту; деякі з них також можна використовувати з дорослими.

Основні вимоги / Потрібні інвестиції

Технології та практичні вправи, представлені в каталогах "Блакитних шкіл", включають рекомендації щодо необхідних матеріалів і міркування щодо вартості.

Докази ефективності

SWSC впроваджує підхід "Блакитні школи" в Беніні, Буркіна-Фасо, Камбоджі, Ефіопії, Мадагаскарі, Непалі, Нігері, Судані та Уганді і наразі збирає доказову базу для цього підходу, яка буде задокументована на веб-сайті SWSC.

робити

 • Оцініть національну шкільну програму з метою визначення тем, за якими діяльність "Блакитних шкіл" могла б покращити навчання в класі та позакласну роботу

 • Визначте офіційні учнівські клуби та асоціації, через які можна було б проводити діяльність "Блакитних шкіл"

 • Переконайтеся, що шкільні зацікавлені сторони є рушійною силою процесу, наприклад, шляхом визначення технологій та практичних вправ, які найкраще підходять для місцевої екологічної зони та соціокультурних норм

 • Переконайтеся, що члени команди мають необхідні навички, ставлення та поведінку для сприяння процесу. Вони повинні усвідомлювати та виступати за збереження навколишнього середовища, щоб надихати молодь, якій вони служать.

не треба

 • Не нав'язуйте заздалегідь визначені рішення шкільним зацікавленим сторонам

 • Не вважайте, що всі школи однакові! Кожна школа обиратиме різні технології та практичні вправи в залежності від своїх потреб, екологічних зон, пріоритетів та інтересів

 • Не розробляйте великих проєктів з садівництва в школах, де учні мають працювати. Набір описує проєкти невеликих садів для демонстрації економії води та сталих методів ведення сільського господарства з низьким рівнем зовнішніх витрат.

Практичний приклад

Наразі SWSC впроваджує "Блакитні школи" в десяти країнах у понад 175 школах. При цьому використовуєтся система моніторингу, що базується на підході Спільної моніторингової програми з надання послуг WASH за принципом "сходинок" з додатковими темами "Блакитних шкіл" щодо менструального здоров'я та гігієни P.7, поводження з твердими побутовими відходами P.5, шкільного садівництва та природоохоронної діяльності. Кілька організацій зараз використовують набор "Блакитних шкіл" та впроваджують програми "Блакитних шкіл". Не існує єдиного способу впровадження "Блакитних шкіл": зацікавлені сторони в школах обирають види діяльності, які є найбільш актуальними та цікавими, і приймають рішення про порядок проведення заходів та способи їх реалізації. Проєктні команди сприяють процесу прийняття рішень, не нав'язуючи упереджених рішень.

У провінції Бантей Меанчі у Камбоджі, член SWSC, "Карітас Швейцарія", пілотував проєкт "Блакитні школи" у восьми школах у 2018-2020 роках. Працюючи з місцевими партнерськими організаціями та у тісній співпраці з урядом провінції, проєкт покращив питну воду та санітарні послуги, включаючи систему очищення стічних вод та засоби для гігієни під час менструації. Діти брали участь у заходах з поводження з побутовими відходами, екологічних заходах, таких як висаджування дерев та квітів, а також у догляді за об'єктами WASH. Вони дізналися про зв'язок між належною гігієною та здоров'ям і покращили свої гігієнічні практики. До початку пілотного проєкту вчителі спільно розробляли заходи на семінарах за компонентами з використанням комплекту "Блакитні школи", обираючи недорогі технології та практичні навчальні вправи для своїх учнів. Зараз вчителі надихають інших вчителів з навколишніх шкіл та батьків на відтворення передового досвіду. Програма "Блакитні школи" відповідає Тризірковому підходу F.11 і наразі розширюється у партнерстві з камбоджійським урядом, приватним сектором і партнерами з громадянського суспільства.

Ключові критерії прийняття рішень

Фаза реагування
Фаза гострого реагування
Стабілізація
+
Відновлення
+
Затяжна криза
+
Розвиток
+ +
HP Компонент
Передумови та сприятливі фактори
+ +
Залучення та участь громадськості
+
Оцінювання, аналіз та планування
+ +
Комунікація
+ +
Соціальні та поведінкові зміни
+
Моніторинг, оцінювання, підзвітність та навчання (MEAL)
+
Цільова аудиторія
Діти
+ +
Дорослі
+
Люди похилого віку
Особи з інвалідністю
+
Місцеві лідери
+
Суспільство в цілому
+
Рівень застосовності
Індивідум / домогосподарство
Громада / муніципалітет
+
Установа
+ +
Табір
+
Сільська місцевість
+ +
Місто
+ +
Цільова поведінка
Гігієна рук
+ +
Поведінка, пов'язана з санітарією
+ +
Поведінка, пов'язана з використанням води
+ +
Менструальна гігієна
+ +
Гігієна харчування
+
Особиста гігієна
+
Гігієна довкілля
+
Боротьба з переносниками інфекції
Харчування
Поводження з твердими побутовими відходами
+ +
Профілактика та контроль інфекцій
Гігієна поза домом

призначення

Залучати дітей до практичного вивчення питань гігієни та збереження довкілля

Список літератури

Загальна інформація про підхід "Блакитні школи"

SWSC (undated): SWSC Website

Комплект "Блакитні школи", що включає концептуальну довідку, каталог практичних вправ та технологій (доступний різними мовами)

SWSC (2018): Blue Schools Kit (English Download)

Leclert, L., Moser, D. et al. (undated): Blue Schools - Linking WASH in Schools with Environmental Education and Practice 1st Edition, SWSC, Caritas Switzerland, Helvetas, Terre des hommes, Eawag

Приклад "Блакитних шкіл" у Камбоджі та Беніні

Khin, S., Zuber, B. (2021): Caritas Switzerland’s Blue Schools in Cambodia – A Success Story, SWSC

SWSC (2015): Fact Sheet on Blue Schools

arrow_upward