arrow_backEmergency WASH

T.41 Рольові ігри

Рольова гра - це дія, коли ви тимчасово берете на себе роль іншої людини або робите щось незнайоме, ставлячи себе на місце іншої людини і діючи та розмовляючи так, як вона могла б діяти в конкретній ситуації. Роль або ситуацію може розігрувати як одна людина, так і група.

Рольова гра може використовуватися різними способами і для різних цілей. Зазвичай вона використовується як тренувальна вправа, наприклад, розігрування ролі популяризатора гігієни, який відвідує домогосподарство T.18. Вона може бути використана для відпрацювання комунікативних або інших навичок у різноманітних ситуаціях, наприклад, під час проведення заходів з просування гігієни, участі в комітеті WASH [T.55] або відвідування координаційної наради. Вона також може бути використана для вирішення проблем, наприклад, для спілкування з членом громади, який не бажає користуватися туалетом або скаржиться. Учасників можна попросити помінятися ролями, щоб по черзі подивитися на ситуацію з різних точок зору, наприклад, з точки зору чоловіка або жінки. Вони можуть розіграти хорошу та погану ситуацію, наприклад, дидактичний тренінг проти інтерактивного. Рольова гра може спровокувати дискусію і дати поштовх для творчого вирішення проблемних питань. Зазвичай рольова гра триває від трьох до десяти хвилин - якщо вона триває довше, учасники можуть відчувати труднощі з пошуком матеріалу. Багато людей відчувають сором'язливість, беручи на себе певну роль перед іншими або без підготовки; їм може знадобитися час, щоб ознайомитися з перевагами цього методу. Не слід примушувати людей до рольової гри, якщо вони відчувають дискомфорт. Дехто може почувати себе більш впевнено в набагато менших групах або просто уявляючи, що може статися в конкретній ситуації, а потім обговорюючи це з іншими.

Застосовність

Рольова гра часто використовується для навчання персоналу з WASH, але її можна використовувати і з членами громади, під час зустрічей або для вирішення проблем у різних контекстах та на різних етапах реагування. На відміну від театру, її можна використовувати спонтанно, без спеціальних інструментів або обладнання, оскільки їх можна створити або візуалізувати за потреби.

робити

  • Чітко поясніть процес, включаючи переваги, наприклад, можливість відпрацювати навичку або дію в безпечному місці

  • Виділіть час для обговорення того, як учасники та спостерігачі почувалися в іншій ролі та чому можна навчитися

  • Підведіть підсумки після цього - чітко визначте час початку та завершення заходу, особливо при обговоренні складних ситуацій

не треба

  • Не змушуйте людей брати на себе роль, якщо вони не відчувають себе комфортно в цьому процесі

  • Не дозволяйте рольовій грі тривати занадто довго, перед тим як обговорювати питання

Практичний приклад

Після проведення оцінювання в Кот-д'Івуарі, Oxfam запланував різні заходи щодо WASH, але зустріч з громадою виявила обмежену підтримку цих заходів. Oxfam вирішив, що наступні заходи будуть визначатися спільно з громадою. Лідери, ключові зацікавлені сторони громади та Oxfam провели семінар, який включав рольову гру, де співробітники Oxfam грали роль громади і навпаки. Це допомогло виявити погляди та обмеження один одного та побудувати довіру між НУО та громадою. В результаті було розроблено більш амбітний проєкт, а громада виділила додатковий час та ресурси, що призвело до дуже успішного проєкту.

Ключові критерії прийняття рішень

Фаза реагування
Фаза гострого реагування
+
Стабілізація
+ +
Відновлення
+ +
Затяжна криза
+ +
Розвиток
+ +
HP Компонент
Передумови та сприятливі фактори
+
Залучення та участь громадськості
+ +
Оцінювання, аналіз та планування
+
Комунікація
+ +
Соціальні та поведінкові зміни
+
Моніторинг, оцінювання, підзвітність та навчання (MEAL)
+
Цільова аудиторія
Діти
+ +
Дорослі
+ +
Люди похилого віку
+ +
Особи з інвалідністю
+ +
Місцеві лідери
+ +
Суспільство в цілому
Рівень застосовності
Індивідум / домогосподарство
+
Громада / муніципалітет
+ +
Установа
+ +
Табір
+ +
Сільська місцевість
+ +
Місто
+ +

Список літератури

Поради щодо використання рольових ігор для вивчення питань WASH, гендеру та протидії насильству

House, S., Ferron, S. et al. (2014): Violence, Gender and WASH. A Practitioner´s Toolkit. Toolset 4-E Methodologies for Working With Communities. Pocket Chart Voting and Participatory Ranking, WaterAid, SHARE

Відео про використання рольових ігор, які можуть бути адаптовані до WASH

The Bell Foundation (undated): Great Idea: Drama and Role Play

arrow_upward