arrow_backEmergency WASH

T.28 Спостереження

Спостереження збирає інформацію про гігієнічні практики та засоби WASH і часто використовується в поєднанні з іншими методами, такими як трансектні обходи [T.52], відвідування домогосподарств [T.18] або опитування ([A.8] або [T.24]). Воно може бути структуроване за допомогою анкети або контрольного списку (наприклад, [T.2]), або бути відкритим і неструктурованим.

Під час спостереження можна збирати інформацію в громадських місцях або в будинках людей, спостерігаючи, наприклад, за пунктами збору води, місцями зберігання питної води, громадськими пральнями, вбиральнями або місцями для миття рук. Корисно узгодити критерії перед проведенням спостереження (наприклад, що є "чистим" або "брудним"?), а також важливо домовитися про те, де і за ким буде проводитися спостереження (наприклад, будинки з маленькими дітьми віком до 5 років). Для структурованого опитування (A.8 або T.24) може знадобитися система вибірки для відбору домогосподарств для відвідування. Спостереження в різний час доби дадуть різну інформацію. Наприклад, ранній ранок часто є сприятливим часом для спостереження за гігієнічними практиками. Спостереження за ситуацією може допомогти перехресній перевірці та тріангуляції іншої інформації. Тим не менш, це - моментальний знімок, і контекст може швидко змінитися в умовах надзвичайної ситуації. Його слід використовувати разом з іншими методами, такими як інтерв'ю з ключовими інформаторами T.23. Існує потенціал для упередженості, оскільки люди можуть змінити свою поведінку, якщо вони знають, що за ними спостерігають. Слід робити нотатки про те, що спостерігалося і як це було зроблено (наприклад, якщо використовувався контрольний список). Інформація повинна бути зібрана та проаналізована якнайшвидше і включена до спільного звіту з оцінювання або моніторингу. Спостереження є ключовою навичкою для всіх популяризаторів гігієни. Для правильного проведення спостережень може знадобитися навчання та нагляд. Популяризатори гігієни повинні підтримувати і враховувати місцеві проблеми і звичаї, а також усвідомлювати, що спостереження може здаватися нав'язливим.

Застосовність

Спостереження застосовується на всіх етапах реагування та в усіх контекстах. Воно є ключовим методом для використання в оцінюванні або, якщо проводиться повторно, як частина системи моніторингу. Спостереження також можна використовувати для моніторингу роботи персоналу, його ефективності та взаємодії з громадою.

робити

  • Будьте чутливі до контексту, питайте дозволу перед тим, як фотографувати

  • Будьте допитливими; не тільки дивіться, але й слухайте та нюхайте

  • Пам'ятайте про упередженість

не треба

  • Не майте упереджених уявлень про те, чого очікувати

  • Не спостерігайте без фіксації та використання інформації

  • Не змушуйте людей відчувати дискомфорт і не втручайтеся в їхнє приватне життя

Практичний приклад

Спостереження використовується як частина інструменту демонстрації миття рук Wash'Em F.22 і може проілюструвати, як люди взаємодіють, наприклад, з милом та ємностями під час миття рук і що робить цей процес незручним і небажаним на практиці. Демонстрація знімається на мобільний телефон за згодою учасників і без розголошення їх особи. Отримані дані аналізуються за допомогою "таблиці прийняття рішень", яка допомагає визначити, що допомагає і що заважає миттю рук.

Ключові критерії прийняття рішень

Фаза реагування
Фаза гострого реагування
+ +
Стабілізація
+ +
Відновлення
+ +
Затяжна криза
+ +
Розвиток
+ +
HP Компонент
Передумови та сприятливі фактори
+ +
Залучення та участь громадськості
+
Оцінювання, аналіз та планування
+ +
Комунікація
Соціальні та поведінкові зміни
+
Моніторинг, оцінювання, підзвітність та навчання (MEAL)
+ +
Цільова аудиторія
Діти
+ +
Дорослі
+ +
Люди похилого віку
+ +
Особи з інвалідністю
+ +
Місцеві лідери
+ +
Суспільство в цілому
+ +
Рівень застосовності
Індивідум / домогосподарство
+ +
Громада / муніципалітет
+ +
Установа
+ +
Табір
+ +
Сільська місцевість
+ +
Місто
+ +

Список літератури

Приклад тренувальної вправи для спостереження

GWC (2009): Hygiene Promotion. Training for Community Mobilisers

Загальний огляд та практичні поради щодо проведення спостережень

IFRC (undated): Direct Observation. EVCA Toolbox

Ferron, S., Morgan, J. et al. (2007): Hygiene Promotion. A Practical Manual for Relief and Development, Practical Action Publishing. ISBN: 978-1853396410

Приклади контрольних переліків MHM спостережень для туалетів, місць для купання та місць для твердих побутових відходів

IFRC (2019): Addressing Menstrual Hygiene Management (MHM) Needs. Guide and Tools for Red Cross and Red Crescent Societies (Available in different languages)

Посібник з проведення спостережень

ACAPS (2011): Technical Brief: Direct Observation and Key Informant Interview Techniques, for Primary Data Collection During Rapid Assessments

Приклади використання спостережень з індикаторами моніторингу

UNHCR (2017): UNHCR Hygiene Promotion Guidelines

Демонстраційний засіб для миття рук Wash'Em

Wash’Em (undated): Rapid Assessments

arrow_upward