arrow_backEmergency WASH

T.2 Контрольний список питань для оцінювання

Контрольний список питань для оцінювання виступає в якості керівництва для належного збору даних під час оцінювання (розділ [A]). Загальні контрольні списки, такі як Контрольний список оцінювання в розділі WASH посібника Sphere, потребують адаптації до конкретного контексту. Контрольні списки також рекомендуються для збору даних під час спостереження [T.28] та трансектних обходів [T.52].

Контрольні списки оцінювання допомагають охопити всі ключові моменти. Вони слугують фокусом, трампліном і пам’яткою для більш конкретних питань. Не всі пункти контрольного списку можуть бути актуальними; важливо обговорити та узгодити найбільш доречні питання та конкретні проблеми відповідно до контексту. Контрольний список - це більше, ніж перелік питань; він повинен бути пов'язаний з іншими методами оцінювання, як якісними, так і кількісними A.4. Контрольний список питань для оцінювання може допомогти визначити пріоритети щодо необхідності втручання та ймовірного масштабу реагування. Корисно оцінити потреби WASH, визначити наявні ресурси, описати місцеві умови та зібрати інформацію про демографію, гігієнічну поведінку та стан здоров'я населення. Контрольний список повинен заохочувати експертів враховувати всі групи в громаді, включаючи чоловіків, жінок, дітей, людей похилого віку та вразливих осіб, взаємодіяти з ними та розуміти їхні погляди та вподобання. Контрольні списки також є корисним інструментом для координації з іншими P.9. Контрольний список для оцінювання Sphere WASH допомагає планувати спільні оцінки, а отримані результати можуть бути поширені та використані для прийняття рішень. Слід подбати про те, щоб вибрати тільки ті питання, які є необхідними, щоб уникнути марної трати часу респондентів та завищених очікувань. Контрольні списки необхідно перекласти, скопіювати та роздрукувати; групи з проведення оцінювання потребують навчання щодо їх використання.

Застосовність

Контрольні списки оцінювання важливі в усіх надзвичайних ситуаціях, але особливо під час гострої фази реагування. Перевага контрольного списку полягає в тому, що він керує оцінюванням. Контрольний список можна підготувати під час роботи з підготовки до надзвичайної ситуації та швидко адаптувати у разі потреби.

При проведенні швидкого оцінювання контрольний список необхідно скоротити, щоб визначити пріоритетність найбільш термінових і важливих питань для оцінювання. У міру того, як ситуація змінюватиметься, необхідно буде проводити поточну оцінку, і контрольний список може потребувати адаптації. Корисно координувати оцінки, а також ділитися, обговорювати та комбінувати контрольні списки.

робити

  • Адаптуйте типові контрольні списки до контексту

  • Будьте відкриті до нової інформації, що з'являється, та оновлюйте контрольний список за необхідності

  • Додайте контрольний список до звіту з оцінювання

не треба

  • Не підвищуйте очікування громади, ставлячи довгий перелік запитань про проблеми, які виходять за рамки програми або її ресурсів.

  • Не використовуйте контрольний список як анкету: не забувайте слухати, консультуватися та взаємодіяти з людьми

Практичний приклад

Після землетрусу в Непалі кілька команд з WASH проводили швидке оцінювання в різних районах. Одна команда з санітарії зосередилася на просуванні гігієни та санітарії. Вони використовували стандартний контрольний список своєї організації та контрольний список Sphere. Вони взяли найбільш важливі пункти з обох списків і поділилися контрольним списком з командами в інших областях, щоб допомогти порівняти їх і визначити пріоритети. Після початку програми до контрольного списку були додані нові пункти. Це дозволило команді зібрати більше інформації, ґрунтуючись на початковому швидкому оцінюванні та поглибити своє розуміння ситуації.

Ключові критерії прийняття рішень

Фаза реагування
Фаза гострого реагування
+ +
Стабілізація
+ +
Відновлення
+ +
Затяжна криза
+ +
Розвиток
+ +
HP Компонент
Передумови та сприятливі фактори
+
Залучення та участь громадськості
+
Оцінювання, аналіз та планування
+ +
Комунікація
+
Соціальні та поведінкові зміни
+
Моніторинг, оцінювання, підзвітність та навчання (MEAL)
+
Цільова аудиторія
Діти
+ +
Дорослі
+ +
Люди похилого віку
+ +
Особи з інвалідністю
+ +
Місцеві лідери
+ +
Суспільство в цілому
+ +
Рівень застосовності
Індивідум / домогосподарство
+ +
Громада / муніципалітет
+ +
Установа
+ +
Табір
+ +
Сільська місцевість
+ +
Місто
+ +

Список літератури

Контрольний список для оцінювання WASH у посібнику Sphere

Sphere Association (2018): The Sphere Handbook: Humanitarian Charter and Minimum Standards in Humanitarian Response 4th Edition

Посібник з імплементації, включаючи посилання на контрольні списки Sphere

Sphere (2021): Sphere in Context for Assessments, Monitoring, Evaluation and Learning. Sphere Unpacked

Приклад контрольного списку спостережень

UN OCHA (2012): Multi Cluster Initial Rapid Assessment Observation Checklist

Контрольний список для проведення огляду просування гігієни

UNHCR (2017): UNHCR Hygiene Promotion Guidelines

Загальне керівництво з оцінювання та використання контрольного списку

IFRC (2005): Guidelines for Emergency Assessment

British Red Cross (2006): Sanitation and Hygiene Checklist. Mass Sanitation Module Emergency Response Unit

arrow_upward