arrow_backEmergency WASH

T.45 Соціальні норми та використання сорому і відрази

Соціальні норми - це неформальні, здебільшого неписані правила, які визначають прийнятні, доцільні та обов'язкові дії в певній групі або суспільстві.

Соціальні норми B.6 можна описати як переконання людини про те, що роблять інші члени в її групи (описові норми), а також про те, що вони схвалюють чи не схвалюють (заборонні норми). Багато норм залежать від ситуації, вони відрізняються в різних групах і змінюються з часом, але деякі норми є універсальними. Існують різні способи створення "нових" соціальних норм, такі як визначення Чемпіонів з гігієни або санітарії T.22, обмін візитами T.12, публічні зобов'язання T.37 або просто поширення ідеї про те, що "більшість людей роблять це", наприклад, миють руки з милом або роблять щеплення. Необхідно подбати про те, щоб не заохочувати небажані соціальні норми. Наприклад, висвітлення в засобах масової інформації того, що люди не залишаються вдома під час карантину через COVID-19, може ненавмисно заохочувати до такої ж поведінки інших.

Соціальні норми або їх порушення можуть викликати сильні емоційні реакції, такі як сором і відразу; це широко використовується в "стартових" заходах Тотальної санітарії під керівництвом громади (CLTS, F.2). Сором - це емоція, яка передбачає самоаналіз та оцінку. Відразу часто описують як міжкультурну людську емоцію, яка еволюціонувала як захисний механізм проти забруднення та інфекційних захворювань. Використання сорому та відрази (і супутніх позитивних емоцій, таких як гордість, самоповага та гідність) може призвести до самореалізації та зростання. Однак, питання використання сорому та відрази під час сесій з запуску CLTS ще продовжує обговорюватися в секторі. Дехто вважає це неетичним, оскільки це може принизити та збентежити спільноту та спричинити стигму. Інші вважають, що елемент сорому є позитивним і допомагає колективно пробудити спільноту до усвідомлення реалій відкритої дефекації (OD).

Застосовність

Соціальні норми можна застосовувати в будь-якому контексті або на будь-якому етапі реагування. Використання сорому та відрази в CLTS найбільш широко застосовується в сільських громадах і там, де більшість практикує OD. Це найкраще працює в контекстах з достатньою соціальною згуртованістю та сильного місцевого лідерства.

робити

  • Оцініть різні соціальні норми, пов'язані з гігієною, і подумайте, як їх можна використовувати

  • Дозвольте людям самим вирішувати, як використовувати сором і відразу

не треба

  • Не вказуйте людям, що добре, а що погано

  • Не створюйте ненавмисно шкідливих соціальних норм у гігієнічних комунікаціях

  • Не використовуйте сором та відразу, якщо лише невеликий відсоток громади практикує OD

Практичний приклад

Міське втручання з CLTS F.2, проведене Malteser International у Джубі, Південний Судан, використовувало елементи сорому та відрази як частину початкових процесів картування громади T.7, трансектних прогулянок T.52 та демонстрацій "Вода та лайно" T.10. Трансектна прогулянка - також відома як "прогулянка ганьби" - використовувалася для відвідування різних місць  з OD, де людям давали час вдихнути неприємний запах і побачити неприємне видовище широкомасштабного використання OD, ставлячи запитання (наприклад, які сім'ї використовують які місця для дефекації? Куди ходять жінки? Що відбувається під час екстреної дефекації вночі?).

Ключові критерії прийняття рішень

Фаза реагування
Фаза гострого реагування
Стабілізація
+
Відновлення
+ +
Затяжна криза
+ +
Розвиток
+ +
HP Компонент
Передумови та сприятливі фактори
+
Залучення та участь громадськості
+
Оцінювання, аналіз та планування
Комунікація
+
Соціальні та поведінкові зміни
+ +
Моніторинг, оцінювання, підзвітність та навчання (MEAL)
Цільова аудиторія
Діти
+ +
Дорослі
+ +
Люди похилого віку
+ +
Особи з інвалідністю
+ +
Місцеві лідери
+ +
Суспільство в цілому
+ +
Рівень застосовності
Індивідум / домогосподарство
+
Громада / муніципалітет
+ +
Установа
+
Табір
+ +
Сільська місцевість
+ +
Місто
+

Список літератури

Огляд практики застосування соціальних норм та поширені помилки

Cislaghi, B., Heise, L. (2018): Theory and Practice of Social Norms Interventions: Eight Common Pitfalls, Globalization and Health, Vol. 14 (83)

Petit, V., Zalk, T. (2019): Everybody Wants to Belong: A Practical Guide to Tackling and Leveraging Social Norms in Behavior Change Programming, UNICEF, PENN SoNG

Загальна інформація та дослідження про сором та відразу

Otieno, P. (2012): The 'Shame Question' in CLTS, CLTS Knowledge Hub

Brewis, A., Wutich, A. (2019): Why We Should Never Do It: Stigma as a Behavior Change Tool, BMJ Global Health 4(5)

Harvey, P. (2011): Community-Led Total Sanitation, Zambia: Stick Carrot or Ballon?, Waterline, Vol. 30(2)

Lawrence, J., Yeboah-Antwi, K. et al. (2016): Beliefs, Behaviors, and Perceptions of CLTS and Their Relation to Improved Sanitation in Rural Zambia, American Journal of Tropical Medicine and Hygiene, Vol. 94(3). Pages 553-562

Bolton, L., Kanguru, L. (2013): Helpdesk Report: Community-Led Total Sanitation in Africa, HEART

Gonzales, L., Güllemann, H. et al. (2010): Community-Led Total Sanitation in the Red Cross / Red Crescent Movement. Discussion Paper, IFRC, Swiss Red Cross, French Red Cross

Детальний опис підходу CLTS, включаючи сором і відразу, а також досвід у пост-надзвичайних і нестабільних ситуаціях

Kar, K., Chambers, R. (2008): Handbook on Community-Led Total Sanitation, IDS, Plan International

Greaves, F. (2016): CLTS in Post-Emergency and Fragile States Settings. Frontiers of CLTS Issue 3, IDS

arrow_upward