arrow_backEmergency WASH

P.7 Менструальне здоров'я та гігієна (MHH)

Керування менструацією часто ускладняється в надзвичайних ситуаціях, оскільки люди, які мають менструацію, можуть зіткнутися зі значною втратою приватності та гідності (наприклад, у переповнених, тимчасових або транзитних умовах). Вони стикаються з проблемами безпечного управління менструацією в нових умовах (наприклад, менструальні засоби за їх вибором недоступні, вода для гігієни обмежена, є лише загальні ванні кімнати та туалети). Люди з обмеженими можливостями або жінки без супроводу чи розлучені (E.3 та E.5) можуть стикатися з додатковими проблемами та потребувати посиленої допомоги, наприклад, дівчатам з обмеженими можливостями пересування, можливо, доведеться змінювати прокладки у відокремлених місцях, якщо засоби з WASH не є доступними та інклюзивними.

Реагування на проблеми MHH у надзвичайних ситуаціях має охоплювати всі три компоненти, зазначені нижче.

1.           Вибір та розповсюдження відповідних менструальних засобів та допоміжних матеріалів: існують різні засоби для управління менструацією. Одноразові прокладки є найбільш поширеним комерційним продуктом. Їх легко розповсюджувати у разі виникнення надзвичайної ситуації на ранній стадії або серед людей, які перебувають у дорозі. Однак ці засоби потребують постійного перерозподілу, є дорожчими та потребують утилізації після одноразового використання, що часто призводить до неконтрольованого викидання в навколишнє середовище P.5 або в туалети P.4. Багаторазові менструальні засоби, такі як багатократні менструальні прокладки, менструальні чашки або навіть чиста тканина, є більш екологічно та фінансово стійкими рішеннями, хоча забезпечення гігієнічного поводження з ними має важливе значення (прання, сушіння, безпечне зберігання). Незалежно від того, який продукт надається, він повинен відповідати світовим стандартам якості (див. ресурси). Слід розглянути можливість надання таких матеріалів, як нижня білизна, додаткове мило для прання та купання, контейнер з кришкою для зберігання та замочування багаторазових менструальних прокладок, тканини або брудного одягу, а також мотузка та кілочки для сушіння.

2.           Наявність та доступ до безпечних приватних засобів WASH, включаючи місця для купання та утилізації: санітарні об'єкти, орієнтовані на жінок, повинні відповідати мінімальним стандартам та враховувати потреби під час менструації (утилізація, миття та заміна матеріалів). Розділення туалетів за статтю має вирішальне значення для забезпечення безпеки всіх жінок та їхнього безпечного доступу до об'єктів. Необхідно передбачити окремі та, в ідеалі, приватні зони особистої гігієни для жінок, які включають місця для прання та сушіння нижньої білизни та багаторазових менструальних засобів. Якщо такі місця відсутні, може знадобитися надання додаткових матеріалів для прання та сушіння в домашніх умовах, таких як відра, додаткове мило, мотузка для білизни та прищіпки, а також герметичні пакети. Необхідно забезпечити безпечну утилізацію використаних продуктів, щоб запобігти засміченню каналізаційних труб або труднощам у виведенні мулу з вигрібних ям або септиків, засмічених менструальними засобами.

3.           Інформація та обізнаність щодо менструації та MHH: вікові відомості про менструацію та способи управління нею повинні бути надані дівчаткам (до початку першої менструації (9-12 років), підліткам та іншим дорослим жінкам, які мають менструацію). Особливо, якщо продукти та матеріали незнайомі, користувачам потрібна інформація про те, як їх правильно використовувати та утилізувати. Інформування про менструацію часто є гарною відправною точкою для обговорення більш широких суспільних питань, таких як репродуктивне здоров'я та гендерні ролі. Поінформованість можна підвищувати з самого початку заходів реагування серед чоловіків і хлопчиків, релігійних і місцевих лідерів для подолання стигми, обмежень, пов'язаних з менструацією, щодо людей, які мають менструацію, та надання їм соціальної підтримки.

MHH потребує координації між секторами P.9, такими як WASH, освіта, захист (особливо гендерно-обумовлене насильство та захист дітей), житло, охорона здоров'я, включаючи сексуальне та репродуктивне здоров'я та психосоціальну підтримку.

Process & Good Practice

 • Варіюйте дії, пов’язані з MHH, залежно від фази відповіді:

  • На етапі підготовки MHH в основному включає оцінку уподобань та місцевих практик, визначення та розміщення менструальної продукції та допоміжних матеріалів, навчання персоналу та партнерів, а також визначення контекстуалізованих матеріалів IEC T.19.
  • Під час гострого реагування основна увага приділяється негайному забезпеченню відповідними основними менструальними засобами та допоміжними матеріалами P.6, налагодженню доступу до води P.3 та санітарних засобів P.4, а також забезпеченню відповідності конструкцій до вимог безпеки та комфорту людей, які мають менструацію.
  • Довгострокові фази стабілізації та відновлення (і затяжні сценарії) включають більш глибоке залучення людей, які мають менструацію, що потенційно може призвести до вдосконалення підходу та компонентів MHH.
 • Координуйтеся з іншими для підвищення якості та узгодженості заходів реагування, включаючи створення цільової робочої групи з питань MHH, включення показників MHH до оновлених кластерів та розробку стратегії управління гігієною менструального циклу (MHM) P.9.

 • Співпрацюйте з іншими секторами, щоб доповнити загальну роздачу засобів гігієни адресною роздачою гігієнічних наборів (у тому числі для важкодоступних груп населення). Тісно співпрацюйте з секторами освіти, охорони здоров'я та захисту для створення санітарних умов, дружніх до жінок, у школах та медичних центрах, а також координуйте програми з підвищення обізнаності щодо MHH та зміни поведінки P.9.

 • Використовуйте три компоненти MHH (описані вище), щоб допомогти керувати взаємопов'язаним плануванням. Наприклад, тип продукції, що видається, визначає, чи потрібна додаткова вода, проєктування місць для прання, управління відходами (переважно для одноразових продуктів, P.5), а також спеціалізована інформація, заснована на місцевих віруваннях та практиках.

 • Пам'ятайте, що через приватний характер, мовчання та сором, пов'язані з менструацією, певні проблеми, практики та потреби можуть не висловлюватися відкрито. Це може вплинути на загальний успіх втручання та реагування. Визначте проблеми, пов'язані зі знаннями, ставленням та практиками T.24 щодо менструації за допомогою спостережень T.28, інтерв'ю T.23 та обговорень у фокус-групах T.14. За можливості, співпрацюйте з підготовленими жінками та медичними працівниками. Може знадобитися час, щоб подолати вагання відкрито говорити про менструацію, тому забезпечте безпечний простір для навчання та обміну інформацією. Матеріали IEC T.19 мають бути максимально наочними та простими у використанні.

 • Зрозумійте традиційні практики та уподобання, наприклад, прання та сушіння прокладок може бути більш традиційним, можуть існувати культурні переконання щодо менструальної крові та її утилізації. Досягнення дівчиною повноліття може бути пов'язане з її першою менструацією та дитячим шлюбом. Вставні засоби (тампони, чашки) можуть бути неприйнятними.

 • Розповсюджуйте та поповнюйте запаси менструальних засобів через регулярні проміжки часу, інакше користувачі будуть змушені використовувати саморобні рішення. Забезпечте якісну продукцію, щоб зменшити ризики для здоров'я та гігієни і гарантувати мобільність людей, які мають менструацію. Вміст наборів (гігієнічні набори, набори для збереження гідності або спеціальні набори MHM), що надаються різними суб'єктами, має бути узгодженим. Рекомендується, щоб розповсюдженням менструальних засобів (в натуральній або грошовій формі) займалися жінки.

 • Розгляньте можливості використання програм на ринкових засадах (MBP), таких як допомога готівкою та ваучерами P.8, щоб забезпечити вибір товарів і дозволити гуманітарним організаціям розширити асортимент товарів на місцевих ринках. Оновлені рекомендації Глобального кластера WASH щодо MBP для WASH містять окремий розділ про засоби для менструальної гігієни.

 • Спробуйте знайти можливості для взаємодії із практикою загального поводження з відходами P.5, якщо менструальні продукти можна збирати та переробляти разом з іншими потоками відходів у таборі, особливо, якщо є приміщення для збору медичних відходів.

     

Purpose

Забезпечити, щоб жінки, дівчата та всі люди, які мають менструацію, мали ресурси, необхідні для того, щоб керувати нею приватно, безпечно, гігієнічно та гідно в гуманітарному контексті.

Important

 • Менструація є природною функцією організму та фазою менструального циклу. Середня тривалість менструального циклу становить 28 днів, але може коливатися в межах 21-35 днів. Менструація може тривати від 2 до 7 днів з різним перебігом та інтенсивністю. Це відбувається протягом усього репродуктивного життя, починаючи з періоду статевого дозрівання близько 11-14 років) і закінчуючи менопаузою (45-55 років).

 • Одна з чотирьох переміщених осіб – це жінки та дівчата репродуктивного віку, у яких під час надзвичайної ситуації ймовірно буде менструація. Люди, які мають менструацію, можуть включати транссексуалів та інтерсексуалів, які мають біологічні жіночі органи. Сектор WASH несе чітку відповідальність за задоволення їхніх потреб, як зазначено в Sphere.

 • Якщо здоров’я та гігієна менструального циклу (MHH) не забезпечуються належним чином, це підвищує ризики для здоров’я (наприклад, через використання брудних та/або вологих ганчірок), а також ризик сексуального та гендерного насильства. Відсутність MHH, а також біль і культурні обмеження можуть суттєво ускладнювати пересування людей під час менструації, обмежуючи їх домом або притулком. Це знижує їхню здатність, серед іншого, відвідувати роздачі, набирати воду, отримувати доступ до медичних послуг, ходити на роботу або відвідувати школу. Це також впливає на дітей та інших осіб, якими вони опікуються, погіршуючи їх благополуччя.

 • Усім людям, які мають менструацію, слід надавати підтримку з урахуванням їхніх соціально-культурних норм, особистих уподобань та місцевого контексту. MHH потребує комплексного та скоординованого реагування, спрямованого на (1) доступ до менструальної продукції та матеріалів P.5, (2) засоби WASH для перевдягання, прання, чищення та сушіння, а також утилізації використаних матеріалів (P.2 і P.4), та (3) інформування та обізнаність щодо гігієни та благополуччя під час менструації.

 • Для подолання широко розповсюдженого замовчування і табу, які впливатимуть на успіх реагування, важливо залучати людей, а не лише тих, хто має менструальний цикл, і створювати сприятливе середовище через підвищення обізнаності персоналу програм, інженерів, медичних працівників, волонтерів, лідерів громад, хлопчиків, чоловіків та людей похилого віку.

References

Мінімальні стандарти Sphere, що стосуються MHM

Sphere Association (2018): The Sphere Handbook: Humanitarian Charter and Minimum Standards in Humanitarian Response 4th Edition

Посібники та інструментарій з MHM в умовах надзвичайних ситуацій на різних мовах

Sommer, M., Schmitt, M. et al. (2017): A Toolkit for Integrating MHM into Humanitarian Response, Columbia University, Mailman School of Public Health and IRC. (English, Arabic, French)

IFRC (2019): Addressing Menstrual Hygiene Management (MHM) Needs. Guide and Tools for Red Cross and Red Crescent Societies (Available in different languages)

Columbia University, IRC (2020): Menstrual Disposal, Waste Management and Laundering in Emergencies. A Compendium

UNICEF (2019): Guidance on Menstrual Health and Hygiene

Gruer, C., Utami, D. et al. (2020): Guidance Note. Integrating Menstrual Hygiene Management (MHM) into Ebola Response, Columbia University

UNICEF, UNFPA, UNHCR (undated): Global Quality Specifications for Menstrual Products

UNICEF (2020): Guidance Note. Menstrual Health and Hygiene for Girls and Women with Disabilities

Allen, J., Brown, J. (2021): Market-Based Programming in WASH. Technical Guidance for Humanitarian Practitioners 2nd Edition, GWC

Практичні рекомендації з MHM та тематичні дослідження

IFRC (2020): Learning from Other National Societies. Global Menstrual Hygiene Management Experiences (Available in different languages)

Робоча група з питань MHM в умовах надзвичайних ситуацій

MHMiE Working Group (): For resources, guidance and support on addressing menstruation in emergencies, please reach out to the global Menstrual Hygiene Management in Emergencies working group. Contact: Adrian Dongus (dongus@unfpa.org)

arrow_upward