arrow_backEmergency WASH

C.8 Дистанційна коммунікація

Канали комунікації або доставки інформації - це засоби, за допомогою яких організації можуть охоплювати, взаємодіяти та інформувати людей у громадах. Дистанційні канали комунікації - це ті, які не передбачають особистої взаємодії з громадами, такі як засоби масової інформації (наприклад, радіо, телебачення, газети) або цифрові комунікації (наприклад, телефонні повідомлення або дзвінки та соціальні мережі).

Дистанційні канали комунікації добре працюють, коли вони призначені для доповнення особистих заходів. Це пов'язано з тим, що дистанційні канали не можуть привернути повну увагу аудиторії так само, як це може зробити особиста взаємодія. Також, як правило, існує проміжок часу між тим, коли люди отримують повідомлення через дистанційний канал комунікації, і коли вони мають можливість практикувати превентивну поведінку. Стратегії подолання цієї проблеми включають розробку контенту, який буде виділятися та резонувати з місцевою аудиторією, а також збільшення ймовірності впливу шляхом повторення повідомлень якомога частіше в різний час доби.

Всі канали поширення інформації мають свої переваги та обмеження. Засоби масової інформації C.5 мають потенційну перевагу в тому, що вони можуть охопити населення на великій території за допомогою стандартизованих повідомлень. Вони часто (але не завжди) розглядаються як надійне та законне джерело інформації і можуть бути економічно ефективними, якщо вони добре націлені на цільову аудиторію. Однак, у багатьох випадках населення не має рівноправного доступу до радіо та телебачення T.38, або для охоплення населення в регіоні потрібні численні мережі. Використання засобів масової інформації часто вимагає трансляції повідомлень на цілий регіон або країну в стандартизованому вигляді. Стандартизовані повідомлення можуть бути менш переконливими, оскільки вони можуть здаватися менш відповідними до обставин або контексту конкретної особи. Один із способів подолати це - поділитися історіями окремих людей і зробити зміст привабливим і практичним. Крім того, попереднє навчання або формативне дослідження M.7 в регіоні може зробити повідомлення більш залежним від контексту.

На вибір відповідних каналів комунікації впливає декілька факторів. Використання цифрових засобів комунікації (наприклад, соціальних мереж або групових онлайн-чатів, таких як WhatsApp, T.44) може бути дешевим, але трудомістким засобом, оскільки вони повинні бути добре модерованими. Перевага цифрових платформ полягає в тому, що вони дозволяють програмам ділитися різноманітними зображеннями, відео, аудіо та посиланнями, а також брати участь у двосторонньому обговоренні з населенням. Якщо все зроблено правильно, онлайн-платформи можуть створювати простори для навчання за принципом "рівний-рівному" T.29 та обміну інформацією, які мають значний вплив, хоча досягти цього може бути складно, оскільки тривалість уваги в соціальних мережах є короткочасною. Як і у випадку із засобами масової інформації, доступ до онлайн-простору може бути неможливим для всіх членів цільової спільноти. Деякі сайти соціальних мереж дозволяють легко відстежувати, як люди взаємодіють та обмінюються контентом; це може бути корисним для адаптації повідомлень. Текстові або аудіо телефонні повідомлення T.44 можуть бути ефективними в районах з високим рівнем покриття мобільного зв'язку, хоча контент повинен бути коротким і він, як правило, дозволяє лише односторонню взаємодію. Користувачі також можуть легко розчаруватися, якщо вони отримуватимуть забагато повідомлень.

Process & Good Practice

 • Зосередьтеся на змісті, а не на виборі каналів розповсюдження. Канал доставки може бути ефективним для охоплення представників цільової групи, але його здатність змінювати поведінку залежить від добре продуманого змісту. Використовуйте теорії зміни поведінки B.2 для формування змісту та враховуйте наступне: відповідні знання B.3, використання соціального впливу, норм та групової приналежності B.6, звернення до прагнень та подолання поширених поведінкових бар'єрів (B.4, B.5 та B.7), допомогу людям у складанні поведінкових планів B.7 та (потенційно) винагороду людей за правильні дії T.40.

 • Вибираючи найбільш відповідні канали доставки для контексту слід враховувати наступне:

  • Доступ до цільової групи населення
  • Цільова поведінка, яку необхідно змінити
  • Вподобання населення щодо каналів комунікації
  • Мова C.7, грамотність та інклюзія C.3
  • Доступ до комунікаційних технологій
  • Час і вартість використання кожного каналу комунікації
  • Канали комунікації, що використовуються іншими суб'єктами
  • Уроки, отримані (M.6, M.7, M.8) з попереднього використання дистанційної комунікації на цільовій території (або такій, що має схожі характеристики).
 • Оцініть загальні закономірності та вподобання у використанні населенням цифрових каналів. Це можна зробити за допомогою швидкого формативного дослідження M.7, розмов з іншими зацікавленими сторонами та перегляду опитувань ЗМІ в країні. Підхід Wash'Em F.22 включає в себе інструмент "Точки дотику" (Touchpoints) для швидкого відображення каналів доставки.

   

 • Розробіть комунікаційний план C.10, який описує, як часто буде поширюватися контент і як він може бути адаптований.

 • Знайдіть креативні способи залучення населення. Дидактичний, односторонній обмін інформацією, як правило, не є ефективним для зміни поведінки. Залучайте людей до розробки та використання дистанційних каналів зв'язку, наприклад, шляхом:

  • Включення різноманітних "голосів" та точок зору
  • Розробки контенту, який реалістично зображує громади та їх повсякденні реалії
  • Визначення можливостей для участі, таких як радіо-сесії, телевізійні інтерв'ю з членами громади або опитування, дискусії та обмін фотографіями в соціальних мережах.
     

Purpose

Комунікація з постраждалими від кризи громадами, коли доступ до них унеможливлений або обмежений.

Important

 • Обмежений доступ до цільової групи населення, як правило, є основною причиною вибору дистанційних каналів комунікації. У багатьох кризових ситуаціях проблеми з безпекою не дозволяють гуманітарному персоналу проводити регулярні особисті заходи з просування гігієни. З цієї причини всі програми з просування гігієни повинні включати деякі "дистанційні канали комунікації", щоб пом'якшити вплив негативних обставин.

 • Програми зміни поведінки, швидше за все, будуть більш успішними, якщо вони використовують кілька каналів доставки, щоб неодноразово охоплювати населення протягом певного часу. Це пов'язано з тим, що поведінкові повідомлення підкріплюються кількома каналами, і при повторенні бажана поведінка сприймається як нормативна B.6.

 • Використання вузького набору каналів надання послуг може виключити частину постраждалого населення, внаслідок чого маргіналізовані групи можуть бути позбавлені можливості взаємодіяти з програмою або брати в ній участь. Усі канали з надання послуг мають свої переваги та недоліки. Тому важливо витратити час на вивчення найкращих каналів комунікації для охоплення різних підгруп населення.

 • Дистанційна комунікація не обов'язково має бути односторонньою; рекомендується використовувати партисипативні C.4 методи дистанційної комунікації.

References

Детальна інформація про переваги та обмеження різних дистанційних каналів доставки

Jain, A. (2020): Summary Report on Maximising Different Delivery Channels for Communicating About COVID-19, COVID-19 Hygiene Hub

Що потрібно враховувати при розробці комунікаційного контенту

Hasund Thorseth, A. (2020): Summary Report on the Production and Distribution of Communications Materials, COVID-19 Hygiene Hub

Ключові принципи побудови ефективної комунікації

WHO (2017): WHO Strategic Communications Framework for Effective Communications

Посібник з комунікацій для роботи в гуманітарних умовах, включаючи посилання на корисні інструменти та інструкції

UNHCR (2021): Communicating with Communities

Швидкий спосіб оцінки прийнятності та охоплення різних каналів доставки

Wash’Em (2020): The Touchpoints Tool

arrow_upward